Banka para transferlerinde kullanılan kısaltmaların listesi

IBAN Uluslararası Banka Hesap Numarası
Uluslararası Banka Hesap Numarası, bankaların ödemeleri kişiden kişiye otomatik olarak göndermesine yardımcı olan benzersiz bir tanımlayıcıdır. IBAN, hesap numarası, banka ve şube bilgileri ve ülke kodu gibi bir banka hesabının sahibinin tüm gerekli bilgilerini içerir. SEPA ülkeleri için tek biçimli bir uzunluk belirlenmemiş olsa da, IBAN 34 karakteri aşamaz. Ancak çoğu ülke farklı sabit uzunluklara sahiptir. Doğrulayıcımız, sağlıklı bir doğrulama yapmak için IBAN'ın ülkesini ve uzunluğunu otomatik olarak tespit eder.
BBAN Temel Banka Hesap Numarası
BBAN, Temel Banka Hesap Numarası'nın kısaltmasıdır. Ülkeye özgü bir banka hesap numarasıdır. BBAN, uluslararası para transferleri için kullanıldığında IBAN'ın son bölümüdür. Her ülkenin kendi standartlarına bağlı olarak kendine özgü BBAN formatı ve uzunluğu vardır. Şu anda BBAN'ı birleştiren ortak bir AB veya diğer standart yoktur. IBAN'ın uluslararası banka transferlerini standartlaştırmaya yardımcı olması için tanıtıldığı yer burasıdır.
BIC Banka Kimlik Kodu
Banka Kimlik Kodu, bankaların finansal işlemlerde kullandıkları uluslararası bir koddur. Her bankanın kendi BIC'si vardır. Bu şekilde, Avrupa ve uluslararası ödeme emirleri otomatik olarak doğru bankaya ve şubeye ulaşır. BIC ayrıca SWIFT adresi veya SWIFT kodu olarak da adlandırılır. BIC, şube bilgisi sağlamasına bağlı olarak 8 veya 11 karakter uzunluğunda olabilir.
SEPA Tekli Euro Ödeme Alanı
Bu tekli euro ödeme alanı, ödeme araçları için entegre bir Avrupa pazarı oluşturur. SEPA'nın amacı, Avrupa'daki ödemelerin tek bir ülkedeki kadar basit ve etkili bir şekilde yapılmasını sağlamaktır.
ECB Avrupa Merkez Bankası
Avrupa Merkez Bankası, Euro Bölgesi için merkezi bankacılık birimidir. Avrupa birliğindeki euro para biriminden sorumludur. ECB'nin asıl görevi, euronun alım kapasitesini ve dolayısıyla euro bölgesinde fiyat istikrarını korumaktan ibarettir. Euro bölgesi, 1999'dan beri euro kullanan 17 Avrupa Birliği ülkesini kapsamaktadır.
SWIFT Dünya Çapında Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği
BIC'a bakın
SCT SEPA Kredi Transferi
SEPA Kredi Transferi, Avrupa Ödeme Konseyi tarafından 2008 yılının başında tanıtılmıştır (bakınız EPC). Ayrıca, AB'deki bankalar arasında para transferi için bir ödeme planı veya bir dizi kural olarak da adlandırılır. SCT (Belçika'da "Avrupa transferi" olarak adlandırılır), hem yerel hem de sınır ötesi olmak üzere Avrupa'daki tüm yerel euro cinsinden ödeme sistemlerinin yerini almaktadır.
SDD SEPA Doğrudan Borçlandırma
SEPA Doğrudan Borçlandırma (Belçika'da "Avrupa otomatik borçlanma" olarak adlandırılır), Euro Bölgesi'ndeki bankalar arasında belirli ödemeler için bir dizi kural tanımlayan bir ödeme protokolüdür. Diğer tüm otomatik ödeme planlarında olduğu gibi, SDD'nin de temeli aşağıdaki konsepte dayanmaktadır: "Başkasından, onaylarını alarak para talep ediyorum ve kendime borç veriyorum". Ödeme yapan kişi ve fatura sahibi, SEPA'da bulunan bir ödeme servis sağlayıcısında (PSP) bir hesaba sahip olmalıdır.
PSD Ödeme Hizmetleri Direktifi
Ödeme Hizmetleri Direktifi, 2007 yılında Avrupa Birliği'ndeki ödeme hizmetlerini ve ödeme hizmeti sağlayıcılarını tanımlamayı amaçlayan bir dizi yasal düzenleme olarak sunulmuştur. Temel amacı, Tekli Euro Ödemeli Alanın (SEPA) geliştirilmesini kolaylaştırmak, ödeme kurumlarını düzenlemek, ödeme şeffaflığını sağlamak ve rekabeti artırmaktır.
ACH Otomatik Takas Merkezi
ACH, Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanılan bir tür elektronik para transfer ağıdır. Avrupa'daki SWIFT’e benzer şekilde, ACH bankalar arası kredi ve borç işlemlerinin takas edilmesini sağlar. ACH elektronik ağı, bankaların ve finansal kurumların aralarında bilgi alışverişinde bulunmasına yardımcı olur.
CSM Takas ve Hesaplaşma Mekanizması
Takas ve Hesaplaşma Mekanizması, ticaretin nasıl yapıldığını düzenleyen bir kurallar bütünüdür. Bu direktifler, para ve mesajların, ödeme hizmeti sağlayıcıları arasında standart bir biçimde nasıl gönderildiğinden oluşur.
PEACH Pan-Avrupa ACH
Pan-Avrupa Otomatik Takas Merkezi (PE-ACH), SEPA uyumlu kredi transferlerini düzenleyebilen ve Euro bölgesindeki doğrudan borçları alabilen bir ACH'dir. PEACH ayrıca, euro perakende ödeme araçlarının ve temel ilgili hizmetlerin sağlanması için, yönetişim kuralları ve ödeme uygulamalarından oluşan ve gerekli teknik platform (lar) tarafından desteklenen bir iş platformudur.
EBA Euro Bankacılığı Birliği
1985 yılında Paris'te 18 ticari banka ve Avrupa Yatırım Bankası tarafından kurulan EBA, 200'den fazla bankası ve üyesi olan kuruluşları olan Avrupa ödeme kuruluşları için bir endüstri forumudur. Avrupa Bankacılık Birliği, SEPA'nın oluşturulmasına ve gelişmesine katkıda bulunanlardan biridir.
EPC Avrupa Ödemeler Konseyi
Ödemeler alanında Avrupa bankacılık karar alma organı. SEPA'nın tanıtımına neden olacak tüm faaliyetleri koordine eder.
BACS Bankacıların Otomatik Takas Sistemi
BACS, Bankacıların Otomatik Takas Sisteminin kısaltmasıdır. İngiltere’nin bankalararası transfer tesislerinden biridir ve elektronik işlemleri ve transferleri gerçekleştirmek için kullanılır. BACS sistemi kullanılarak işlenen şeylerin çoğu, doğrudan borç ve doğrudan alacaktır. Otomatik ödeme, bir hesap sahibinden bankalarına, bir şirkete değişen miktarlarda para çekme yetkisi veren bir talimattır. Doğrudan Borçlar, ödemenin düzenli, güvenli ve verimli bir şekilde yapılmasını sağlamak için kullanılır. Dünyadaki en yaygın finansal işlemlerden biridir. Doğrudan ödeme, doğrudan borçlandırmanın tam tersidir ve ücretlerin çalışanların banka hesaplarına aktarılmasında yaygın olarak kullanılır. Yakın zamana kadar, BACS aynı zamanda tek kerelik çevrimiçi ödemeler ve telefonla yapılan ödemeler için ön planda bir sistemdi. Ancak, son zamanlarda Daha Hızlı Ödemeler sistemi tarafından tanıtıldı. Bunun nedeni, neredeyse anında gerçekleşen Hızlı Ödemelerin verimliliği. Dahası, bunu yılın herhangi bir zamanında, yılda 365 gün yapabiliyor olması. Diğer yandan BACS ödemelerinin işleme koyulması en az 3 bankacılık günü sürer. Bazı hesaplar daha hızlı ödemelerin kullanılmasına izin vermez, bu nedenle hala BACS'ye güvenirler.
CHAPS Takas Merkezi Otomatik Ödeme Sistemi
Tahmin edebileceğiniz gibi, CHAPS aynı zamanda bir kısaltmadır; Nadiren tam adı ile anılıyor olsa da, Takas Merkezi Otomatik Ödeme Sistemi anlamına gelir. CHAPS, İngiltere'deki ödemelerin gerçekleşmesi için kullanılan başka bir sistemdir. Herhangi biri CHAPS kullanabilse de, genellikle işletmeler tarafından büyük miktarlarda para içeren işlemlerde kullanılan bir sistemdir. CHAPS sisteminin kullanılması genellikle 25 - 30 arasında ücrete tabidir. CHAPS transferleri genellikle bir gün içinde gerçekleşir ve mülk alımında yaygın olarak kullanılır, avukatlar sisteminde tarafların banka hesapları arasında para transferi yapmak için kullanılır. Diğer yüksek değerli ödeme senaryolarında da kullanılır. Daha önce de belirtildiği gibi, CHAPS bankalar arası fonları taşımak için kullanılır; Günde birkaç kez bu amaç için kullanılabilir. CHAPS ile ödeme yapmak için, genellikle kimliğinizi kanıtlamak için bankanızı bir kimlik numarasıyla ziyaret etmeniz gerekir. Bir CHAPS ödemesi yapmadan önce, bankanızın daha hızlı ödeme transferlerinin limitini kontrol etmeniz yararlı olacaktır. Hızlı Ödemeler, 100.000'e kadar olan transferler için yaygın olarak kullanılabilir ve ücretsiz olmasının yanı sıra anındadır. Bu, özellikle bireysel kullanıcılar için geçerlidir (şirketler ve kuruluşlar yerine).
FPS İngiltere'de Daha Hızlı Ödemeler Hizmeti
Yukarıda da belirtildiği gibi, Daha Hızlı Ödemeler hizmeti, genel halkın neredeyse anında işleme koyulan ve aktarılmakta olan fonlarla ödeme yapmasını sağlar. Genel halk tarafından faturalar, sabit emirler ve çevrimiçi transferler gibi ödemeler yapmak için düzenli olarak kullanılır. Sistem 2008'den beri faaliyettedir.
C&CC İngiltere Çek ve Kredi Takas
Yukarıda da belirtildiği gibi, Daha Hızlı Ödemeler hizmeti, genel halkın neredeyse anında işleme koyulan ve aktarılmakta olan fonlarla ödeme yapmasını sağlar. Genel halk tarafından faturalar, sabit emirler ve çevrimiçi transferler gibi ödemeler yapmak için düzenli olarak kullanılır. Sistem 2008'den beri faaliyettedir.
EFT Elektronik Para Transferi
İşletmenizin, Commonwealth'ten şirket banka hesabınıza yapılan tüm ödemeleri doğrudan alabildiğini gösterir. Kaydolduktan sonra, para doğrudan ve her zamankinden daha erken size gelir. EFT Hızlı, Güvenlidir ve paranızın banka hesabınıza gönderilmesi ve e-postayı beklemeniz, çekinizi yatırmanız ve fonların kullanılabilmesi için beklemeniz gerekenden daha hızlı şekilde onaylanacağı anlamına gelir.
B2B İşten İşe
SCF SEPA Kart Çerçevesi
SEPA Kart Çerçevesi, bankalar, programlar ve diğer paydaşlar tarafından uygulandığında, Avrupalı müşterilerin SEPA alanı boyunca Euro’da ödemeleri ve nakit para çekme işlemlerini kendi ülkelerinde yaptıkları gibi aynı kolaylık ve rahatlıkla yapmak için genel amaçlı kartları kullanmalarını sağlayacak olan yüksek seviye ilke ve kuralları ortaya koymaktadır.
EFTA Avrupa Serbest Ticaret Birliği
ECBS Avrupa Bankacılık Standartları Komitesi